08 oktoober 2008

Kuidas ma Viru Folgi videosid netti panin


Otepää sepp Mart Salumaa Viru Folgil 2008 a. pannkooke küpsetamas. Bloggeri videotöötlus lükkas millegipärast wide formaadi 4:3 ümber. Ei leidnud kohta kust sättida. Filminud Kalev Lepik ja Arvo Vilo.

Kel enne lugemist Viru Folgi videogaleriid vaadata siis http://www.virufolk.ee/Est/videod.html

Juhtus nii, et juba neli päeva tegelen videode internetti riputamisega. Nimelt oli algmaterjal minu jaoks ühes segasemas vormis - DVD kujul. Olen end püüdnud sellest DVD majandusest võimalikult kaugele hoida. Hakkasin siis otsima kuidas oma väheste teadmistega seda 15 tunnist musta materjali internetti eksponeerida.

Esimene probleem oli kuidas teha DVD-st mõni inimsõbralik formaat nt AVI või MPEG. Katsetasin läbi umbes kümmekond erinevat programmi. Oma üllatuseks leidsin Quick Media Converteri (http://www.cocoonsoftware.com/ ) Cocoon Softwarelt. Väga mugav ja täiesti tasuta. Converdib enamvähem kõiki formaate milleks iganes. On algajale Easy mode ja ekspertidele oma. Lahendas ka pärast lõikamist flv-ks tegemise probleemi. Ja mis põhiline - convertimisel ei lähe video "ruuduliseks", ka minusugune algaja saab hea kvaliteedi. Tegin oma DVD-d AVI-deks. Cocooni kiituseks võib öelda et isegi nende kergelt vigaste DVD-de söömisega sai converter väga hästi hakkama. Kus Igasugu arvutis olevad ja ka füüsilised DVD mängijad kokku jooksid, sel jäi ainult AVIsse pildita koht.

Teine ülesanne oli video lõikamine ja lihtne monteerimine. On küll arvutis ostetud Pinnacle studio pluss 11 aga mõtlesin tasuta või Windowsiga kaasas oleva tarkvaraga läbi ajada. Avit sõi ilusti Windovs Movie Maker mis Vistaga kaasas. Lõikasin jupid valmis ja salvestasin suure resolutsiooniga WMV-ks. Oli tulemus kõige parem. Movie Maker FLV-d ei tee. WMV sai FLV-ks Quick Media Converteri abil.

Kolmas ülesanne oli kuidas videojupid netti saada. Võimalusi on palju. Oleneb mida saada tahad. Minu kontseptsiooniga sobis iga video jaoks eraldi aken kodulehel. Kunagi aastaid tagasi olin sõbra soovitusel paari video jaoks kasutanud JW Playerit (http://www.jeroenwijering.com/ ). Vaatasin - arendatakse siiani. Väga lihtne ja mugav kasutada. Ei hakanud isegi netist alternatiive otsima.

Tehnilise polega nagu ok. Nüüd raskemast poolest - sisust.

Minul oli suhteliselt lihtne. Musta materjali ei olnud väga palju. Umbes 15 tundi. Algatuseks vaatasin selle läbi. Kvaliteediga probleeme ei olnud - folgil filmisid professionaalid hea tehnikaga. Kuna mul puudusvad monteerimisoskused proovisin ainult lõikamisega hakkama saada. Enamus materiali oli kontserditest - siit loogika esitada lugude kaupa. Teise loogika leidsin töö käigus - materiali kajastada päeviku formaadis ajareana. Pikalt mõtlesin ka teha ka üksikud videod lingitavaks - jõudsin järeldusele, et mitte. Siis viidatakse lehe algusesse ja loo otsija saab ka nn muu mudru kauba peale. FLV juurde jäin puht proosalistel põhjustel. Katsetasin igasugu muid formaate, galeriisid, Youtubet jne. Ikka oli miskeid probleeme kuvamisega, kellegi arvutis ei mänginud jne.

Tulemus on siin, osad laulunimed veel lisamatta jne http://www.virufolk.ee/Est/videod.html


1 kommentaar:

Unknown ütles ...

Head uut aastat, Tiit! Viru Folki filmisid ikka Kalev Lepik ja Arvo Vilu :)