13 veebruar 2007

Eesti usaldab


Kas peaks jälle kutsuma Rootslased Eestimaad valitsema? Äkki polegi nii rumal mõte. Juba 16, sajandil peale Liivi sõda asusid Rootslased Eestis korrastama kirikuraamatute süsteemi, kust sai teada kes kellega abielus, kelle laps, elementaarselt sünnid surmad jne. Ajalooarhiivi kodulehel http://www.eha.ee/saaga/index.php üritatakse neid sugupuude uurijatele ja muidu huvilistele digitaliseerida.

9. veebruari Postimehes aastal 2007 http://www.postimees.ee/090207/esileht/siseuudised/244071.php väidab kõrge riigiametnik Haigekassa pressiesindaja Anne Osvet - «Kahjuks ei ole Eesti riigis täna ühtki registrit ega andmekogu, milles oleksid näha perekondlikud seosed, ehk et rahvastikuregister ei anna haigekassale pilti sellest, kes on kelle laps või abikaasa. Sellest johtuvalt ei ole saadud rakendada ka elektroonilist turvakontrolli.»

Samas Siseministeeriumi kodulehel Rahvastikuregistri tutvustuses http://www.siseministeerium.ee/index.php?id=11843 seisab:

Milliseid andmeid rahvastikuregister sisaldab?
Rahvastikuregister sisaldab Eesti kodanike ja Eestis elamisloa saanud välismaalaste järgmisi andmeid:
ees- ja perekonnanimi
isikukood
sugu
elukohaandmed
sünniandmed (sünniaeg ja -koht)
kodakondsus
välismaalase elamis- ja tööloa olemasolu ning kehtivusaeg
surmaandmed (surma aeg ja koht)

Rahvastikuregistrisse kantakse ka isiku:

perekonnaseis
abikaasa ja laste andmed
eestkosteandmed
teovõime piiramise andmed
statistilised ehk ütlustepõhised andmed (rahvus, emakeel, haridus, tegevusala)
andmed isikule väljastatud dokumentide kohta (isikutunnistuse, passi, juhiloa, sünnitunnistuse, abielutunnistuse jms number, väljaandmise aeg ja koht)

Kumb siis valetab – kas Anne Osvet või Siseministeeriumi koduleht. Mõlemad on meie – maksumaksjate palgal. Lisaks pidavat veel kehtima Eesti vabariigis Perekonnaseadus https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=178633

Teeksin kokkuvõtte siis Euroopa ravikindlustuskaartide afäärist. Eelseisev mõte tõusis sealt esile.

Afääri kajastati kolmes väljaandes.
http://www.delfi.ee/archive/article.php?id=15038245
http://www.postimees.ee/090207/esileht/siseuudised/244071.php
http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=217883
Lisaks on mul luba siin Blogis avaldada lindistus vestlusest Harju Haigekassa direktori Avo Viikiga. Pikkus tund ja veerand http://www.lahemaa.org/Heli/m3u/Haigekassa.m3u

Õhtulehe artikli lõpus avaldab presidendi nõunik Toomas Sildam lootus
«On kahju, et selline turvaauk oli,» ütleb presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam. «Loodetavasti saab turvaaugust rääkida minevikus, sest see on kõrvaldatud.»

Paraku nii see pole. Kui just alla 19. aastased lindpriid pole. http://mathworld.wolfram.com/MoebiusStrip.html on pilt Möbiuse lehest. Igal asjal on kaks poolt – võibolla. Nagu näha vahel pole.

Põhjendada tegemata tööd maainimeste huvidega on ka nõme. Miks pankurid kasutavad sularahaautomaate. Pangu raha tänavale hunnikusse ja vihik kõrvale. Osad inimesed ei saa ju pangakaardiga hakkama.

See jäigi mulle segaseks kas Euroopa ravikindlustuskaart on dokument või mitte. Haigekassa väidab nagu, et võiks jagada kontrollimatult kodanike omi, aga presidentide ja tähtsate meeste omi mitte.

Tekkis küsimus kas Haigekassa suhtumist võib üldistada tervele riigisektorile – aga e-valimised? Kas need on ka rahva usalduse peal? Kes üldse koordineerib riiklike registrite süsteemi? Ma olen invaliid. Haigekassa teeb E-tervise raames E-retsepti projekti. Kas see tuleb ka usalduse peal – igaüks kes tunneb vajadust võib mu rohud välja võtta ja mina pean siis ilma olema.

Kas sellist E-riiki me teistele õpetamegi?

Lõpetaks julgestuspoltsiniku mõtteteraga, kes käies sõbralt Arnold Rüütli Euroopa ravikindlustuskaarti ära võtmas soovitas tal naabrimehe isikukoodidega eksperimenteerida. Naabrimehest pole ju riigil miskit.

Kommentaare ei ole: